D5 1.8 House in the nature

Hello there. This is project i am working on for my portfolio. Because of the pandemic i am not getting as much feedback as i need, so if you have some criticism dont hesitate to comment! Thank you.

22 Likes

Hi,
very good and realistic renderings. The textures and light are amazing.
The only I would think about, is the third image. The shrub does not look very realistic.
This is a week point of D5. The vegetation! The grass is a bit too large. But this is a matter of taste.
The rest is perfect.

1 Like

Thank you! Will work on that.

David vyborne, naozaj atmosfericke vizosky, pokial ti ide primarne o atmosferua pocit z priestoru, tak len to co ti radi Flamingo…pokial ti ide o realizmus /v zmysle realneho stavrenia materialov/ tak by som asi odpozeral neajke realne foto z pinterestu, pripadne si anfotil, ako sa spravaju amterialy z zvmysle specular a roughness…skosil hrany vsade kde sa da…a modeloval detailnejsie…aj ked neviem co pouzivas za 3d modeler…ked sketchup tak potom si asi an hranici komplexnosti jadra programu…ale inac super robota

1 Like

Veľmi ďakujem za radu a rád tu vidím Slováka! Hej používam Sketchup, ale chystám sa prejsť do 3ds maxu práve z dôvodu, že Sketchup už nestačí a chcem zlepšiť svoje modelovacie schopnosti.

1 Like

Wow, great renderings!

only one wish, the carpet could have a little more carpet fiber. I know, unfortunately, no texture settings for grass or carpet.

1 Like

tuším sme tu traja…aspoň čo viem zatiaľ. Nuž Sketchup je v mnohom užasný, ale pôvodne nebol programovaný na to, ako sa teraz prevažne využíva, a žial žiaden z majiteľov Sketchupu /či to bol@last, Google či teraz Trimble/ záasadne nepreprogramoval jadro, takže pokiaľ ťa Sketchup limituje myslím si, že je 3ds Max rozumná voľba…minimálne v zmysle profesného štandardu /vieš Maxko…ľahko sa zamestnáš v obore/ ak chces byť freelancer…je otázka finančnej náročnosti Maxka…tam by som potom možno zvažoval alternatívy…či už celkom rozšírenú /aj v profi sfére/ Maxon Cinema 4D alebo Blender, ktorý je veľmi schopný nástroj, ešte k tomu grátis, ale práve preto, že je grátis nedá sa očakávať jeho zásadné rozšírenie medzi profi firmy /profi štúdio potrebuje ideálne 24hotline podporu…čo Blender nemože zaručiť/…no nič som sa rozpísal, prepáč…každopádne parádna robot a aj aj iné na tvojom webe…držím palce

1 Like

Už dlho rozmýšlam nad iným programom. Sketchup je podľa mňa veľmi zle manažovaný zo strany Trimble. Blender sa mi pozdáva po interface stránke, ale chápem že 3ds max je štandart teraz. Dúfam že mi kurzy otvoria cestu a naučím sa aj kvalitne modelovať 3d nábytok. Každopádne som rád že sa páči :slight_smile:

nie som primarne viz profik /mam to len ako doplnkovu sluzbu, som architekt/ ale ak budem vediet ti poradit, pomoct kladen sa ozvi…rad…

1 Like

Travaille remarquable, très réaliste, belle lumière et belle ambiance. Il me semble juste que l’image X2 est un peu trop déformé par le choix de la focale.

1 Like

Nice work David, beautiful light and atmosphere. I have added some notes from a personal point of view:

2 Likes

very interesting analysis

Thank you for your analisis! The floor is not matching there because walls are not 90 degree straight. That would not be a problem but this wooden floor continues from main living room where it is matching so i didnt really had a choice if i didnt wantet to separate them somehow. Other than that i agree with you! There is alot of problems and details i need work on :grin:

1 Like

I do agree with all these points, but these points are modelling and texture features and can be changed.
More interesting for me are the light atmosphere, light settings, GI and renderquailty.
You have to get that done first.
The better and realistic renderings are, the more you see the little details. Unfortunately!
DaGoffa, congrats to this quality. You made a very good job!

3 Likes

Ahoj chlapci. Tak sa teda zapojím aj ja. Myslím, že je obdivuhodné ako dokážeš vytiahnuť z D5 skoro maximum. Takých ľudí je tu velmi málo. Pripomienky by som mal len k texturam na kamenných materiáloch, ktoré máš podlľa mňa trochu z mierky, príliš veľké a s nedokonalou mapou odrazivosti.

K Vašej debate o programoch. Záleží, čím sa chceš primárne živiť. Ak vizoškami ako CG artist, tak by si mal používať Corona Render a nie D5 ktorý je podľa mojho názoru zatiaľ len polotovar a považujem v zásade za drzosť, že za v tomto stave ho komerčne predávajú. Moja skúsenosť ako PRO uživateľa je, že je velmi nespolahlivý a tak to len sledujem a čakám čo bude, a či to dotiahnu do použitelného stavu. Zatiaľ používam ENSCAPE, ktorý funguje velmi dobre a je oveľa rýchlejší než D5.

Ja se CG neživím, za to ma neplatia. Som architekt, potrebujem rychlo vytvárať kopu obrázkov pre každodennú komunikáciu s klientami. Som asi starší než Vy. Preto mi asi tiež ovela viac záleží na čase. Vizošky si patlám od roku 1996, keď sme kúpili prvé 3D Studio 4. ( Kdo z Vás sa vtedy narodil ? :slight_smile: ) Používal som ( legálne ) 3D Viz, Autocad, 3D Max, Cinemu 4D. Ale všetko som to nadšene zahodil, keď som pred 2 rokmi objavil Sketchup. Keď pre nič iné, tak pre rýchloť s akou sa v ňom dajú veci vymodelovať. O jednoduchosti a zrozumitelnosti uživatelského prostredia ani nehovorím. To je uplne iný vesmír. Uprimne nechápem ak niekdo dnes ešte používa 3Dmax pre architektonické vizualizácie. Iba ak z dovodu zotrvačnosti a zavedených workflow v CG firmách. Ale pre architekta na volnej nohe alebo malú kanceláriu je to peklo. O nezmyselnej cene ani nehovorím. O akých limitoch pri modelovaní hovoríte ? Ano, Sketchup nie je stabilný tak, ako by som si predstavoval. Chovanie TRIMBLE ako vlastníka je dosť hanebné. Ale Autodesk je v tomto ešte horší. Mne padal aj MAX, aj Cinema, aj Vray tak mu to odpustím, pretože dnes som schopný s pomocou ENSCAPE (ktorý nepadá ) za 1/10 času vyprodukovať obrázky v kvalite o ktorej sa mi ešte pred 5 rokmi ani nezdalo a ktorá sa dosť približuje profi CG výsledkom. Pokiaľ si len architekt, bežný klient vačšinou ani nepožaduje, neočakáva a neocení špičkovú kvalitu vizualizácií. To je aspoň moja skúsenosť. Robím to skor pre seba, pre moju vlastnú spokojnosť, vždy najlepšie ako viem. Vždy som to mal rád a je radosť, keď ti z compu lezie pekný obrázok…

4 Likes

… good arguments from an architect’s point of view

Nuz tak prima teda nazor aj ja, ci skor odpoved na Viliama…kedsa to zvrhne, mozeme presunut diskusiu inam…
Ohladom programov, to je cela veda a vlastne siahodlhe spory…kedysi to bolo rozdelene po odvetviach /Maya animacie, Lightwave reklama a spoty, atd./ teraz uz ked zopar hracov odislo a novych prislo mam pocit ze je to tak viaz menej zmiesane…
Asi by som rozlisoval, ci sa planuje zivit GC na volnej nohe, alebo sa zamestnat, bud interne alebo hoci vzdialene. Ak zamestnat, urcite by som si presiel ankety, ktore riesia pouzivatelnost softu v ramci danej oblasti. Priznam sa ze uz davno som nepozeral ankety/prehlady ale uz roky bolo/je 3D max najrozsirenejsi 3D soft. To ci je to dobre alebo zle nehodnotim. Co sa tyka render enginu, uz roky je Vray najrozsirenejsi v oblasti arch. vizualizacii. Aj ked uznavam, ze v poslednej dobe Chaosgroupu usiel vlak v oblasti realtime renderingu ale chlapci sa snazia dohnat. Kluci ceski s Coronou su tiez fajn, ale nejaku dobu bude trvat, kym sa dostanu na uroven rozsirenia inych render eginov. Co sa tyka realtime vs. nerealtime, este stale /uvidime dokedy/ je to v umeleckej branzi skor v prospech nerealtime a povedzme v tej nasej, architektonickej, skor smerom k realtime…cize aj tam by som mozno volil svoje smerovanie.
Ak planujes byt freelancer, je plus minus uplne jedno co pouzivas…aj tak najvacsi problem obvykle byla medzi “stolickou a klavesnicou”…poznam ludi, ktori su schopni urobit v Photoshope take veci, ze mi sanka pada…a to maju 3D podklad uplne trivialny.
Ja nepopieram uzasne mnozstvo vyhod Sketchupu a aktualne je to jediny 3D modelovaci soft, ktory som si instaloval na vynovenu workstation. Na druhej strane, schopnost zobrazovat a v realnom case pracovat s mnozstvom polygonov je pre Sketchup, a kym kompletne nepreprogramuju jadro stale bude, obrovsky problem. Staci si osadit lepsie namodelovanu sedacku s vankusami a nejakou prikryvkou, zapnut tiene a skusit s nou pohnut…alebo modelovat NURBs bez pluginu nemozne, animacie bez pluginu ziadne, praca s krivkami obmedzena…atd. Cize to co v beznom 3d softe ide hladko zobrazit a editovat ma Sketchup problem. A jeho jednoduchost ovladania aj menu len nasvedcuje tomu, ze bol planovany ako jednoduchy nastroj na jednoduche modelovanie, uzivatelsky pristupne ale vizualne nenarocne na zobrazenie…vsetko ostatne sa musi riesit pluginom…a to cle vplvya na stabilitu programu…az je zazrak, ze tak malo pada.
Ja si dokonca tak myslim /nikdy som to nestopoval/ ze som bol v Cineme 4D pplusminus rovnako rychly ako v Sketchupe, ale to som ja…ja som taky skratkovy, takze som mal aj v cineme skoro vsetko na shortcuts, tako ako v Sketchupe…a ani to rozhranie mi neprislo uplne zle, len je pravda ze som sa ju ucit ked som bol ovela ovela mladsi a moj mozog bol ovela rychlejsi…

Co sa tyka D5, mne velmi vyhovuje, aj stabilita, aj to ako rychle sa rozvija a updateuje, aj jeho vysledky, schopnosti atd. Jedine co mi fakt vadi, je fixna poloha menu pri nadstaveni renderingu, ktora mi kryje pravu stranu finalneho obrazku. To ze je vo vyvoji mne skor vyhovuje, rad byvam pri zaciatkoch…ale o tom snad niekedy inokedy. A mozno moj nazor je sposobeny tym, ze som za neho dal len 150€…cize tym sa stal mojim aktualne najlacnejsim pouzivanym softom :grinning:

A snad zaverom příspěvku, ano si starsi asi /ja 1rocnik 81/.
A nedalo mi to a naistaloval som ja Enscape, nech pozriem ako su na tom.

A to co pises zaverom je upplne upen mne z duse…dakujem potesilo s amore ego, ze nie som v tom sam.

1 Like

Som rád za tieto vaše názory a informácie. Veľmi si to cením keď dostanem názor na vec od skúsenejších ľudí v odbore. Ku Sketchupu môžem povedať len toľko, že som ho veľmi rád používal a keby nebolo takto dostupného programu, tak sa asi nikdy nezačnem zaujímať o architektúru a neskôr o interiérový dizajn, ktorý teraz dúfam bude moja náplň v budúcnosti. Musím ale taktiež len súhlasiť tuto s názorom hore. To čo výkonovo predvádza Sketchup je úplne neprijateľné pre mňa. Sketchup mi robí problém na každom zložitejšom projekte aj keď mám high end počítač. Taktiež sa mi nepáči, že bez pluginov od komunity je v podstate za dinosaurami. Chápem ale že na toto nebol určený a vždy ho budem brať ako súčasť toho kde som teraz. Teraz som používal taký workflow, že som importoval každý kus nábytku samostatne do D5 ako FBX súbory z 3DS maxu, aby som obišiel výkonové limity Sketchupu a mohol hýbať jednotlivými prvkami počas rendrovania a navrhovania. Momentálne mám plány začať kurz 3Ds max a skúsiť Corona render (možno Fstorm render). Vray je samozrejme známejší, ale aspoň z toho čo čítam na internete je Corona pre veľa ľudí lepšia voľba a má prehľadnejší interface. Chcem sa naučiť modelovať nábytok a preto mi príde 3ds max/Marvelous designer ako dobrá cesta. Aj keď je pre mňa Blender prehľadnejší. Keby viete o nejakom dobrom kurze, tak kľudne dajte prosím vedieť. Čo sa týka D5 render, tak ja som zatiaľ veľmi spokojný. Vždy som bol zaujatý Real time Gpu softwarom. Kvalitou je podľa mňa teraz D5 render niečo medzi Corona a lumionom (Tým myslím výsledný render. Nie interface ( Na Lumione som začal. Tam o výkone nebudem ani radšej hovoriť) Čo sa týka zamerania, teraz neplánujem solo prácu. Na to ešte nemám skúsenosti a rád by som sa aspoň na pár rokov stal súčasťou nejakého štúdia. Potom uvidíme. Môj ciel je fotorealistické rendrovanie + Grafické spracovanie návrhov. Taktiež by som rád posunul ďalej svoje skúsenosti s návrhom interiéru + plánovanie v Autocade atd.

Zdravim Dávid,

Ako som vyrozumel, tak ešte študuješ. Preto veľká pochvala, že sa takto poctivo pripravuješ na svoju budúcu profesiu,že nesedíš niekde na pive ako asi viacerí z tvojich kolegov, ale doma na zadku pri compe a makáš. Už teraz sú tvoje výsledky profesionálne. Len tak ďalej. Gratulujem.

Ja sa celým srdcom venujem designu - hlavne interérovému už 25 rokov. Vždy som veril, že
nové technológie sú v našej práci doležité a snažil som sa ich ovládnuť. Na rozdiel od vačšiny mojich kolegov. Rozumiem a zdieľam s tebou vášeň pre CG. Ale v reálnom živote zistíš, že v našej profesii kvalita vizualizácií nie je priamo úmerná úspechu, trebárs komerčnému. Úspešný architekt musí mať viacero rozličných doležitých schopností. A schopnosť predať svoj návrh je od kvality vizualizácií závislá ovela menej, ako si dnes možno myslíš. Ja mám aj VR head set a myslel som ako urobím na klientov dojem, keď im to v tom VR predvediem. Moje očakávania sa ale nenaplnili. Preto ti radím zachovať si odstup. Nájsť si pracovné postupy, ktoré ťa k slušným obrázkom privedú čo najrýchlejšie i keď budeš vedieť, že by to šlo ešte o 20% vylepšiť. Ale stálo by ťa to 10x viac času. To si dobre rozmysli. Ten čas budeš potrebovať inde.

Dnes asi ešte nemáš iné povinnosti, rodinu, a tak čas máš. Ale to sa zmení. Budeš musieť riešiť mnoho iných vecí v projektoch a keď po mesiaci, dvoch Max otvoríš tak zistíš, že sa v tých ich neprehľadných menu a podmenu prestávaš orientovať. Preto ja zo skúsenosťou s používaním týchto robusnejších, ale podľa mňa zastaralých programov volím dnes pre bežnú prácu Sketchup. Je samozrejme možné modelovať jednotlivé prvky v SKPu a potom ich do robusnejšej aplikácie importovať. To je aj moj plán, SKP - Cinema 4D - Corona render, keď budem potrebovať fakt dokonalé vizu do portfólia a na stránky. Ale budeš potrebovať modelovať nejaký zložitý nábytok ? Ja si dobre pamatám časy keď som si musel všetko do 3D modelu vymodelovať sám. Keď som potreboval texturu trávy, tak som si ju fotil na záhrade. Dnes už ale máš k dispozícii tisíce velmi dobrých modelov nábytku zdarma, skoro každý výrobca ich už dnes má. A bude ich stále viacej.

Budúcnosť v našej profesii je určite jednoduchosť a realtime rendering. Všetko bude stále dostupnejšie, mnoho tvojich kolegov - konkurentov bude produkovať stále dokonalešie vizualizácie absolutně bez znalostí, ktoré mi dnes máme a potrebujeme k rovnakému výsledku. To nás bude asi mrzieť, keď si uvedomíme, kolko mozoľov sme si urobili my na zadku pri compe. Ale je rozhodne dobre, že si pripravený. Len nevsádzaj všetko len na jednu kartu. Pokiaľ ale zvažuješ aj možnosť pracovať ako CG artist skús si pustiť k práci podcast na webe https://www.rendertalk.cz/ . Ak to nepoznáš, sú to velmi dobré rozhovory z najlepšími česko slovenskými ľudmi v obore. My tu máme fakt svetovú špičku. Urobíš si dobrú predstavu čo to obnáša. Absolútna vačšina z nich sú bývalí študenti architektúry. Čo je prekvapujúce, ale vlastne logické. Držím palce .

1 Like

Zdravím.

Skús uvidíš. Pre mňa je trochu záhadou, prečo ho u nás používa tak málo ľudí. Keď je tak dobrý a celkom lacný. Platím si ho mesačne, možem to kedy chcem prerušit. Pravdou je, že som tiež okolo neho celkom dlho krúžil. Skúšal som všetko možné iné, než som ho začal testovať. Podla mňa je to tým, že ich stránky a logo nevypadajú tak sexy ako stránky Vray alebo D5. A pri tom je podla mňa momentálne na bežnú prácu najlepší realtime render.

Z Enscape pri základnom nastavení lezú trochu až príliš vypeknené obrázky. Bežným klientom sa to ale podľa mňa takto páči. Je to trochu na úkor realističnosti, všetko je v teplých tónoch, ale to sa dá korigovať nastavením alebo následne v Photoshope.

D5 používa raytracing. Výsledky možu preto vypadať o niečo “realistickejšie”, ale fakt v úvodzovkách. Vo finále je často výstup z tej istej scény vlastne tak nějak hnusnejší. V mnohých rendroch na fóre D5 stále vidím nějaký divný čierny šum alebo čo to je.

Enscape je tiež proti D5 o dosť rýchlejší. Trochu som to meral a vyšlo mi, že rovnakú scénu vyrendruje minimálně 3x rýchlejšie. A video potom samozrejme tiež. No ale hlavne ho máš priamo v Sketchupe podobne ako Vray. Takže možeš pohodlne model modifikovať a všetko hneď vidíš v okne renderu. Je príjemné mať na to dve obrazovky.

Super výhoda, čo inde nie je, že podporuje 3D myš. To je pre mňa velmi zásadné.

Jedným tlačítkom sa prepneš do VR a možeš bez námahy hneď robiť dojem na klientov :blush:.

Keď máš správne pomenované materiály v SKP, Enscape ich automaticky vygeneruje. Trávu, vodu, kovy atd. To nastavenie scény tiež urýchluje.

Enscape ma ešte nikdy nesklamal. D5 mnohokrát. Momentálne mi po inštalácii verzie 1.7.1 nefunguje vobec. Pomoc od vývojárov nula. Takže čakám na novú verziu. Tiež som vystihol pravú chvílu a kúpil ho za 150$, takže ma to až tak netrápi a čakám čo bude.

1 Like